Sıkça Sorulan Sorular


Genel Bilgiler

Diğer tüm şartları yerine getirirseniz, kabul edilirsiniz. Bu, disiplinlerarası bir programdır ve tasarım dışında bir geçmişe sahip adaylara açığız. Fakat, hem lisans, hem de yüksek lisans dereceniz tasarım alanında değilse, ilgili tasarım alanındaki akademik kariyer şansınız da az olacaktır.

Evet, bütünleşik bir doktora programına başlayabilirsiniz. Bu seçenekle ilgili ayrıntıları Sosyal Bilimler Enstitümüzün internet sitesinde bulabilirsiniz.

Bu program, Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından onaylanmakta ve tasarım alanında araştırma görevlisi ya da öğretim üyesi istihdam eden çoğu Türk akademik kurumu, programımız hakkında bir şekilde bilgilendirilmektedir. Disiplinlerarası tasarım programlarının özel bir durum olmaktan çok, norm haline geldiği Avrupa, ABD veya Kanada'da akademik kariyer yapmak isteyenler için Tasarım Çalışmalarında bir doktora derecesi avantaj olabilir.

Bu program, Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından onaylanmakta ve tasarım alanında araştırma görevlisi ya da öğretim üyesi istihdam eden çoğu Türk akademik kurumları, programımız hakkında bir şekilde bilgilendirilmektedir. Avrupadaki birçok akademik kurum ile Erasmus anlaşmalarımız mevcuttur (ayrıntılar için web sitemize bakınız). Öğrencilerimizin bir kısmı Erasmus programına katılmış ve bu durum, bir veya iki yarıyıl boyunca Erasmus dâhilindeki ortak kurumlarımızda bilgi alışverişi, araştırmalarda işbirliği ve programımızın daha iyi bir üne kavuşmasıyla sonuçlanmıştır.

Hayır, ek olarak herhangi bir ders almanıza gerek yoktur. Fakat, odaklanmak istediğiniz özel bir konu hakkında dersler almak isterseniz, bu yöndeki derslere katılabilirsiniz.

Mülakat, başvuran adayları tanımak ve programın niteliğini anlatmak için önemlidir. Başka bir tarihte tekrarlanmak şartıyla, bizleri mülakata katılmama sebebiniz hakkında bilgilendirmemeniz, program ile ilgilenmediğiniz anlamına gelecektir ve program için uygun bir aday olmadığınıza kanaat getirilecektir.