Hakkımızda

Tasarım disiplinlerini bir çatı altında toplayıp birbirleriyle etkileşmelerinden daha yaratıcı çalışmaların ortaya çıkacağı görüşüyle hazırlanan Tasarım Çalışmaları Yüksek Lisans Programı 2006-2007 yılından beri faaliyet göstermektedir.  Bu alanda çalışma yapan araştırmacıların daha ileri seviyede araştırma yapmalarına olanak sağlamak amacıyla Tasarım Çalışmaları Doktora programının hazırlıkları tamamlanmış program ilk kez 2013-14 yılında öğrenci kabul etmeye başlamıştır.

Program tasarım alanında yaratıcılığı ön planda tutmayı hedeflenmektedir. Farklı disiplinlerden gelen araştırmacıların çevre tasarımı, iç mekân tasarımı, endüstriyel tasarım, moda ve tekstil tasarımı, görsel iletişim tasarımı ve bu alanlarda uygulanan yeni teknolojiler konularında araştırma yapmalarına olanak tanımaktadır. Bu nedenle programın oldukça geniş bir seçmeli dersler havuzu bulunmaktadır. Öğrenciler araştırma alanlarına ve araştırma sırasındaki gereksinimlerine göre bu havuzdan dersler seçebilmektedir. Derslerini tamamlayan öğrenciler, yeterlik sınavı ve tez önerisinden sonra belirledikleri alanda doktora tezlerini yazmaya başlarlar. Program öğrencilere bütünleşik doktora yapma şansı da tanımaktadır.

Son yıllarda farklı disiplinlerin bir araya gelmesi ile multidisipliner çalışmalar giderek önem kazanması dolayısıyla Tasarım Çalışmaları Doktora  programı  ülkemizde az sayıda olan multidisipliner çalışmaları destekler niteliktedir

Tasarım Çalışmaları öğrencilerinin ERASMUS Programı kapsamında, öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurt dışında geçirme imkanları mevcuttur.Tasarımın farklı alanlarında lisansüstü değişim anlaşmamız olan üniversiteler aşağıda gösterilmektedir:

UNIVERSITE DE LIEGE BELÇİKA
ECOLE NATIONALE SUPÉRIEURE DES ARTS DÉCORATIFS (ENSAD) FRANSA
ALBSTADT-SIGMARINGEN UNIVERSITY ALMANYA
REUTLINGEN UNIVERSITY ALMANYA
UNIVERSITY OF THE AGEAN YUNANİSTAN
UNIVERSITÀ DI BOLOGNA İTALYA
POLITECNICO DI MILANO İTALYA
WEST POMERANIAN UNIVERSITY OF TECHNOLOGY, SZCZECIN POLONYA
ACADEMY OF FINE ARTS IN WARSAW POLONYA
INSTITUTO DE ARTES VISUAIS, DESIGN E MARKETING
(IADE)
PORTEKİZ
UNIVERSITY OF AVEIRO PORTEKİZ
ESAD- ESCOLA SUPERIOR DE ARTES E DESIGN PORTEKİZ
UNIVERSIDADE LUSOFONA DE HUMANIDADES E TECHNOLOGIAS PORTEKİZ
FACULTY OF DESIGN  SLOVENYA
UNIVERSITY OF NOVA GORICA SLOVENYA
SHEFFIELD HALLAM UNIVERSITY BİRLEŞİK KRALLIK